EN | PL | SK

Väčšinu volného času trávim písaním skladieb a cvičením na gitare (áno, naozaj ešte cvičím a je to pre mňa dôležitejšie než kedykoľvek). Ale to neznamená, že neobdivujem alebo nie počúvam to čo robia iní. Zvlášť vtedy keď to, čo robia, je v ideálnej rovnováhe medzi kvalitou, tvorivým prínosom a úprimnou oddanosťou.

Screen shot 2015-12-22 at 11.33.11 AMSpôsob, akým bola prerobená táto viac ako 200-ročná nezničiteľná pieseň z éry osvietenia (z r. 1792), sa odlišuje výrazne od mnohých iných verzii. Dnes je to v Poľsku jedna z najznámejších vianočných kolied.

Nie je veľmi originálnym nápadom hrať koledy. Ale schopnosť dodania novej dimenzie dobre známym “opočúvaným” piesniam je niečo, čo ma vždy zaujímalo… Či to sa môže podariť?

Ľahko z toho môže vzniknúť ďalšia verzia lacného stereotypu, na ktorý sme zvyknutí; klamlivý trik hudobníkov, ktorí strojovo produkujú ako v sériovej výrobe. A to ma vôbec nezaujíma. Aj keď si do niektorých občas príležitostne zaspievam alebo zahrám so známymi alebo rodinou, nezaujímajú ma ako také, ale skôr spoločenská atmosféra, ktorú pomáhajú vytvoriť.

Na druhej strane, sú situácie, kedy taká “tisíckrát” opočúvaná pieseň prejde skutočnou tvorivou premenou a stane sa nezávislým, novým zážitkom od začiatku až do konca, vnášajúc dodatočný kúsok hodnoty.

Taká je podľa mňa verzia koledy Boh sa rodí  basistu a klaviristu Wojciecha Madajskeho (špeciálne harmónia neobvyklých akordov), v ktorej spieva jeden zo známych hlasov, vystupujúci po boku poľských hviezd popu Maryli Rodowicz a Ryszarda Rynkowského.

Ak by bola len jedna koleda, ktorú si môžete v tomto roku vypočuť, myslím, že stojí za to, že by to bola táto.

Audio:

Video:

Isabela Ziółek – spev, flauta / Wojciech Madajski – klavír, rhodes, kontrabas, hudobné aranžmá (z albumu “Čakanie”)

Ako som sa o tom dozvedel?

Wojtka poznám už viac ako dva roky. Ale z rôznych dôvodov nikdy sme nemali možnosť spolu hrať. Keď ma poprosil či by som nenahral gitaru do jednej pesničky, súhlasil som nevediac čo to bude. Nepočul som to predtým a nemal som žiadne očakávania.

Môj prvý dojem

Keď som sa dostal pracovnú verziu, do ktorej som mal dohrať gitarové sólo, prešli mi po tele zimomriavky. To nie Boh, ale ja som cítil, že rastie vo mne chuť zahrať niečo jedinečné do tejto “všednej” pesničky. Niečo čo by bolo hodné toho mimoriadneho kúzla vytvoreného Izou a Wojtkom.

Čo si pamätám z nahrávania?

Všetko sa dialo veľmi rýchlo. Sotva som mal čas spísať si na “ucho” z CD prehrávača sekvenciu akordov, keď pred domom zastavilo auto a leteli sme do štúdia. Nahrávali sme v štúdiu BMG Bartka Guzowského. Trochu zmätený, položil som pokrčený list papiera s ručne napísanými akordami na skrinku vedľa mixéra a Bartek s dvojročným synom na kolenách už zapínal červené tlačidlo odrátavajúce štart. Nebol som si istý ako to dopadne, či z toho niečo bude.

Ak máte chuť podeliť sa touto koledou, pošlite linku na túto stranu svojim známym alebo kliknite na akékoľvek tlačítko dole… nech poletí do sveta. Alebo mi len napíšte komentár aké máte dojmy. Či to stálo za Váš čas?

PSmalý darček pre Vás. Poprosil som Wojtka o dovolenie podeliť sa MP3-kou tejto skladby. Ak budete chcieť môžete si ju stiahnuť tu:

Pekné Vianoce!

Martin

Pin It on Pinterest

Share This